patronat naukowy
Polskiego
Towarzystwa
Farmaceutycznego
poprzednie numery
wyszukiwanie artykułów

Copyright @ Pol J Cosmetol
 
ISSN 1731-0083
środa, 28.02.2024
PL EN
Strona główna |  Rada Redakcyjna |  Redakcja |  Prenumerata |  Info dla autorów |  Szkolnictwo |  Partnerzy

SZKOLNICTWO KOSMETYCZNE

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania kształceniem w kierunku kosmetologii. Po roku 1989, zmiana polityki gospodarczej kraju i szersze otwarcie granic spowodowało, iż wiele firm kosmetycznych podjęło współpracę z polskim światem kosmetycznym. Było to początkiem gwałtownego rozwoju polskiej kosmetologii i wymogło konieczność kształcenia kadr kosmetycznych. Od współczesnego kosmetologa, który aplikuje w gabinecie kosmetycznym nowoczesne linie kosmetyczne, wymaga się szerokiej wiedzy medycznej. Kosmetologia bowiem to nie tylko dermatologia, ale również immunologia, alergologia, chemia surowców kosmetycznych, technologia form kosmetyku itd. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom powstała inicjatywa otwarcia Wyższych Zawodowych Studiów Kosmetycznych przy Akademiach Medycznych, a także wyspecjalizowanych szkół fizjoterapii i kosmetologii. Po licznych dyskusjach w medycznym środowisku akademickim zostały otwarte w 1997 roku Wyższe Zawodowe Studia Kosmetologiczne w Akademii Medycznej w Łodzi, a w roku 1999 w Akademii Medycznej w Bydgoszczy. W tym samym roku powstała także we Wrocławiu Wyższa Szkoła Fizjoterapii ze specjalnością kosmetologii. W roku 2004 kierunek kosmetologia został otwarty w Akademii Medycznej w Poznaniu i w Śląskiej Akademii Medycznej w Bytomiu.

Uchwałą Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (z 01-07-2004) Wyższe zawodowe Studia Kosmetyczne zostały przekształcone w Oddział Kosmetologii Wydziału Farmaceutycznego i od roku akademickiego 2005/2006 prowadzone są w trybie dziennym, wieczorowym i zaocznym.

Studia magisterskie, prowadzone w ostatnich dwóch latach na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, od nowego roku akademickiego 2005/2006 Uchwałą Senatu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zostały przeniesione na Wydział Farmacji. Inicjatywa uruchomienia nowej specjalności była podjęta po to, żeby stworzyć możliwości przeniesienia zawodu kosmetycznego z rzemiosła do stanu zawodu wolnego podporządkowanego Ministerstwu Zdrowia, tak jak to było w okresie 20-lecia międzywojennego. Wysoko kwalifikowane kadry kosmetologów będą wtedy cennym partnerem dla fachowych lekarzy dermatologów co z pewnością stwarza szersze możliwości dla oczekujących na kompleksową i nowoczesną pomoc medyczną.

KATEDRA KOSMETOLOGII
UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO W ŁODZI

Adres Uniwersytetu Medycznego
Uniwersytet Medyczny
al. Kościuszki 4
90-419 Łódź
www.umed.lodz.pl
Adres Studiów
Katedra Kosmetologii
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
ul. Lindleya 6, 90-131 Łódź
tel. 42 677-93-15
www.umed.lodz.pl